Milyen jótékony hatásai lehetnek a manuálterápiának?

Mindnyájan hallottuk már többek között a gyógytorna, a fizikoterápia és a csontkovács szavakat, de lehet, hogy a manuálterápiát még nem. Ennek több oka is van, az egyik az, hogy a manuálterápia a gyógytorna egy speciális része, így ez kevésbé ismert, amely egyébként gyógytornával együtt hatékony. Az alábbi cikkben a manuálterápiáról szólunk néhány szót. Természetesen ez a cikk sem helyettesítheti a konzultációt, állapotfelmérést szakemberekkel.
Milyen jótékony hatásai lehetnek a manuálterápiának?

Melyek a manuálterápia típusai és ki végezhet manuálterápiát?

Ötféle manuálterápia létezik, ezek nevei:

- Barvicsenko-féle,

- Dorn-féle,

- Maitland-féle,

- Mulligan-féle, és

- Bowen-féle.

A manuálterápia képzettséghez kötött és kizárólag olyan orvosok és gyógytornászok végezhetik, akik speciális manuálterapeuta képzést végeztek.

Milyen területeken lehet alkalmazni a manuálterápiát?

Nagyon sokan különböző fájdalmak esetén fordulnak gyógytornászhoz és / vagy orvoshoz. Az alábbi fájdalomtípusok során segíthet a manuálterápia: keresztcsonti fájdalmak, derék-, hát-, nyakfájás esetén, vállízület fájdalma esetén.

Van, aki az általános közérzet javítására veszi igénybe ezt a terápiát, míg ez segíthet az általános izomegyensúly helyreállításában is, többek között túlerőltetés esetén, itt például lehet szó golf- vagy teniszkönyökről).

Ezek mellett a manuálterápia funkciója az ízületek funkciójának javítása vagy az ízületek mozgáskorlátozottságának csökkentése vagy az ízületi statika helyreállítása, például a csigolyaközti kisízület esetében.

A Gyógytornászom.hu szerint a manuálterápia többek között az izomegyensúly helyreállításában is segíthet.

Milyen esetekben vannak komoly ellenjavallatok a manuálterápiával szemben?

Akut betegségek idején, különösen láz, influenza, gyulladás, sérülés (pl. szalagszakadás) során, emellett közvetlenül műtét után, komoly csontritkulás esetén, egyes tumoros megbetegedések mellett, vérzékenységben szenvedőknek, és egyes ér- és agyi betegségekben szenvedőknek.

Természetesen minden manuálterápiás kezelést állapotfelmérés és megbeszélés előz meg.

Önterápia!?

A manuálterápiás kezelésben rendkívül fontos a „házi feladat”, vagyis az önterápia. Ahhoz, hogy a terapeutával együtt elért eredmények ne csak múlóak legyenek, nagyon fontos az aktív gyógytorna otthon (természetesen a megadott módon, gyakorisággal, stb.), ezek megakadályozzák a tünetek és a funkciózavar kiújulását.

Mikor keressünk fel egy manuálterapeutát?

Nem feltétlenül kell várni az utolsó… ...utáni pillanatra. A manuálterápia egyik fontos része a megelőzés, így panaszok nélkül is, gyakori fáradtság és fizikai kényelmetlenség (diszkomfort) érzetével vagy esetleg végtagi zsibbadással is érdemes manuálterapeutához fordulni.

Hogyan zajlik egy manuálterápiás kezelés?

A manuálterapeuta saját testsúlyát is felhasználja a gyakorlatok elvégzéséhez, részei bizonyos masszázsfogások, izom és izompólya oldási, ostizometriás relaxációs és izom-energiát alkalmazó technikák. Mindezekkel helyre lehet állítani a mozgató- és tartórendszer harmóniája.

Pontosan abból az okból kifolyólag, hogy a manuálterápia több izommunkával, energiabefektetéssel jár, mint a hagyományos gyógytorna, ez általában drágább szokott lenni. Ez azonban nincsen mindenhol így, a gyogytornaszom.hu-nál például az ár azonos a két szolgáltatás esetében.

Kapcsolódó cikkek

Ovuláció - amit tudni kell róla

Ovuláció - amit tudni kell róla

Ovulációs kalkulátort is érdemes lehet használni.

Orrpiercingtől lett beteg, ma már kerekesszékes

Orrpiercing miatt került kerekesszékbe

Braziliában történt, de azért tanulságos az eset.

Görkorcsolyázni jó! Égess kalóriát és zsírt ezzel a sporttal!

Görkorcsolyázni jó! Égess kalóriát és zsírt ezzel a sporttal!

A görkorcsolyázásnak nincs nagy kultúrája hazánkban, pedig több szempontból is nagyon hatásos.